Boží Láska vyjádřená Nádherou Jeho stvoření

O mně

VroniF
na signály.cz

Jsem katolička, zanícená patriotka Orlických hor a amatérská fotografka.

Toplist

 

TOPlist

Tagy

Socha Bubnující legionář v Ústí nad Orlicí

20. 1. 2018 19:01
Bubnující legionář se nachází v Ústí nad Orlicí u kruhového objezdu mezi ulicemi Jilemnického a T. G. Masaryka. Je jednou z kulturních památek města. Byl zhotoven roku 1925 sochařem Josefem Mařatkou (1874 - 1937).
 
Tabulka u sochy nese mj. tento nápis: Památník odboje Po vyhlášení samostatného československého státu se v obcích a městech začaly budovat památníky padlým spoluobčanům. V roce 1919 byl v Ústí nad Orlicí zřízen spolek pod názvem Kuratorium pro postavení Památníku odboje. Jeho činnost podpořily, a to i finančně, významné osobnosti města. Výběr sochaře pomohli zajistit ředitelé škol Josef Chramosta a Josef Jaroslav Filipi. Ti oslovili svého známého, Rodinova žáka, akademického sochaře Josefa Mařatku. Tomu se povedlo mistrovským způsobem nejen vytvořit rozměrné dílo, ale také nenápadně vsunout do sochy bubnujícího francouzského legionáře nadčasovou symboliku. Hlava je vědomě otočena k severu, odkud přicházel do Čech nepřítel z tehdejšího Dolního a Horního Slezska, a legionář pod heslem "Teď - nebo nikdy" svolává bubnováním Čechy k útoku proti němu.
Nutno připomenout, že boční strana základny obsahuje schránku s prstí od Zborova.
Po pádu Druhé republiky 15. března 1939 a obsazení Ústí nacisty dali okupanti příkaz k odstranění tohoto legionářského symbolu. Dělníci jej opatrně rozebrali a uložili do odlehlé stavební ohrady firmy Radechovský. Tam pozapomenutý památník přečkal celou válku a v roce 1945 se dočkal svého obnovení. O něco později byla na čelní stěnu základny umístěna pamětní deska se jmény místních obětí 2. světové války.
 

Fotogalerie ZDE

Zobrazeno 141×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková